wtorek, 28 maja 2013

KONKURS - do wygrania sesje rehabilitacyjne!

Uwaga KONKURS!

Do wygrania 2 sesje rehabilitacyjne!

Wystarczy wejść na stronę (kliknij w logo)


troszkę poszperać i odpowiedzieć na pytania:

- ile NASZYCH artykułów zostało opublikowanych na łamach czasopisma „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja?

- z iloma partnerami współpracujemy? Proszę wymienić nazwę firm partnerskich.

Odpowiedzi proszę przysyłać na adres e-mail: wojciech_wolski@hotmail.com do końca czerwca 2013.

W tytule wiadomości proszę wpisać KONKURS – KUMAKOWIEC.

W treści wiadomości proszę podać:
  • imię i nazwisko,
  • e-mail do korespondencji zwrotnej,
  • nr telefonu,
  • oraz oczywiście poprawne odpowiedzi na zadane pytania.

Konkurs trwa od teraz do ostatniego dnia czerwca 2013.
Z nagrody można skorzystać do ostatniego dnia lipca 2013.

Skrócony regulamin konkursu:
  • Spośród poprawnie odpowiadających wyłonimy (w drodze losowania), dwóch zwycięzców. Każdy z nich, otrzyma prawo do jednej bezpłatnej sesji rehabilitacyjnej.
  • Sesja rehabilitacyjna – spotkanie trwające do jednej godziny (60 minut). Spotkanie w formie konsultacji fizjoterapeutycznej, ustalenie wstępnego planu rehabilitacji, przeprowadzenie ćwiczeń wprowadzających. Na sesję nie składają się dodatkowe zabiegi typu: tapping, elektrostymulacje, masaż i inne. Rezultaty konsultacji nie będą wydawane w formie pisemnej.
  • Sesje rehabilitacyjne będą przeprowadzane w dniu i godzinie ustalonej przez obie strony (zwycięzcę konkursu i organizatora).
  • Z nagrody można skorzystać najpóźniej do ostatniego dnia lipca 2013 roku.
  • Sesję rehabilitacyjne będą przeprowadzane tylko przez Wojciecha Wolskiego (kumakowca).
  • Miejsce i czas przeprowadzenia sesji rehabilitacyjnej – do uzgodnienia na terenie PODHALA (Zakopane, Nowy Targ i okolice).
  • Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu oraz do zakończenia konkursu przed czasem.

czwartek, 16 maja 2013

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL w NBA

Popatrzcie tylko - oni robią to co ja! Zagadka - jak to możliwe, że ten koszykarz:
- ma taką wielką bliznę, która wydaje się być idealnie zagojona?
- że po miesiącu wykonuje skomplikowane ćwiczenia?
- że za 6 miesięcy wraca do zawodowej gry?

Cud! Ale tam tak się to robi. Ta technologia jeszcze długo nie będzie dostępna dla zwykłych śmiertelników.

Oto i film:
https://www.facebook.com/photo.php?v=417590475015068

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL w Nowym Targu - okres powrotu do sportu - ćwiczenia równoważne, ćwiczenia czucia głębokiego

Witajcie,
dzisiaj kilka zdjęć, które pokażą Wam różne możliwości ćwiczeń z bardzo prostymi, nierzadko samodzielnie zrobionymi, przyrządami.

A więc zaczynamy:
1. Zmniejszając powierzchnię nawet płaskiej nawierzchni ćwiczeniowej, stwarzamy trudność w wykonaniu każdego ćwiczenia: przysiad, skłon, stanie na jednej nodze.


2. Drewniane klocki możemy wykorzystać do na przykład zmiany nachylenia powierzchni ćwiczeniowej. Zauważmy, że tą powierzchnię możemy ułożyć pod różnym kątem w stosunku do płaszczyzn pionowych.

3. Klocki można wykorzystać do jeszcze bardziej "złośliwego" zmniejszenia powierzchni ćwiczeniowej. Tutaj przysiady różnego rodzaju, wspięcia na palcach, ćwiczenia z piłką itp.


4. Deska stwarza możliwości już inne, pochyłość tylko w jednym kierunku sprawia, że ćwiczenia dość szybko stają się łatwe do wykonania. Ale jej przydatność, szczególnie świeżo po operacji, jest nieoceniona.


5. Różnorako można uprzykrzyć życie naszym pacjentom. Pamiętajmy, czym więcej różnorodności wprowadzamy, tym trudniej jest się do nich przyzwyczaić.



6. Ala bongo board, własnej roboty. Ważna jest średnica wałka, czym większa, tym trudniej. Uwaga, ćwiczenie bardzo niebezpieczne!

Kolano przedstawione na zdjęciach jest kolanem, które rehabilitowałem od samego początku. Jeden z niewielu mądrych się znalazł i zabrał do tego tak, jak potrzeba - od razu poszedł do sąsiada zawodowca :) Ale poważnie mówiąc, chłopak odmówił sobie wielu rzeczy, które chciał robić, cierpliwie czekał na odpowiedni moment. Po tym lecie, znów bezpiecznie pójdzie na narty.

Noga jak nowa, kolano stabilne, właściwe ćwiczenia nie rozciągły przeszczepu, ciągłe ćwiczenia odpowiednio prowadzone nie spowodowały uszkodzenia tkanek miękkich typu łąkotka. Kolano z nieznacznymi odchyłami od tego w nodze zdrowej. Chociaż noga zdrowa, choć nieoperowana, do najlepszych zapewne nie należy - znam jej przeszłość :)

Dzięki sąsiedzie za sesję. 

Takiego samozaparcia i zdrowego rozsądku życzę wszystkim!

Szczegółowy plan treningowy znajdziecie w Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji już niebawem. I z tego właśnie powodu, nie mogę opublikować go tutaj.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, sugestie itp, proszę pisać, dzwonić. Jak już chyba wiecie - zawsze odpowiadam. I pamiętajcie nie ma "głupich" pytań! Każde są ważne! Więc bez skrępowania.

Pozdrawiam.

piątek, 10 maja 2013

Ćwiczenia balansu/równowagi/czucia głębokiego - zobaczcie jakie są ważne!!!

Witam Państwa,
zapewne kilkoro z Was słyszało o kontuzji sławnej sportsmenki: Lindsey Vonn - zerwane ACL - pani ta wyśmienicie jeździ na nartach. Co robi w wolnym czasie po kontuzji? Ćwiczy! Zobaczenie sami:



Jeżeli ona uznaje, że trening propriocepcji jest ważny. To tak jest i koniec!

Pozdrawiam.