wtorek, 25 sierpnia 2009

ACL - anatomia, anatomia, anatomia - wystarczy? Nie tylko!!!

Fachowo:
Więzadło krzyżowe przednie (ang. anterior cruciate ligemant – ACL), dłuższe od tyl-nego, jego długość to około 3,7-4,2 cm, odchodzi szerokim, wachlarzowatym pasmem od powierzchni wewnętrznej kłykcia bocznego kości udowej w pobliżu jego brzegu tylnego; stąd biegnie skośnie do przodu, ku dołowi i przyśrodkowo, zwężając się i spłaszczając, i kończy się w polu międzykłykciowym przednim kości piszczelowej.
Składa się z części przednio – przyśrodkowej, tylno – bocznej i pośredniej. Najważniejsza rola tego więzadła polega na ograniczeniu nadmiernego zgięcia i wyprostu oraz forsownego koślawienia i szpotawienia w wyproście i zgięciu.
Bardzo obrazowo sprawę wyjania filmik: http://www.youtube.com/watch?v=RTV5Yo3E7VQ
Serdecznie polecam!!!
Co więc takiego ważnego daje nam ACL - po polsku - więzadło krzyżowe przednie?
W książkach piszą, że: funkcjonalną stabilnoć, prawidłową kinematykę, podczas ruchu biernego zamieniają ruch toczenia na lizg, przy ruchu czynnym hamują lizg w stawie wywołany działaniem mięni - redukują siły cinające, zapewniają płynnoć ruchu. Należy pamiętać, że w więzadłach owych jest masa proprioceptorów, czyli zakończeń nerwowych, które odpowiadają za to, że wiemy, czy nasza noga jest obecnie zgięta, wyprostowana, czy naniej stoimy, czy też nie. A to wszystko zapewnia nam ochronę chrząstki stawowej!
Czy tak jest? Niewątpliwie!
Na uwagę zsługuje fakt, że osoby z więzadłem uszkodzonym zazwyczaj nie są w stanie wrócić do pełnej aktywnoci fizycznej. Często wracają, ale nie na długo.
Sam Pan Widuchowski pisze, że osoba, która doznając urazu, zdecydowała się na rekonstrukcję, może na niedługi okres  wrócić do sportu. Potem jednak niektórzy zalecają szanować kolanko. I ja to popieram!
Wyjątek - sportowiec zawodowy.
Mam nadzieję, że troszeczkę przybliżyłem funkcjonowanie więzadła. Oczywicie, to co tutaj publikuję, to kropla w morzu materiału na ten temat, ale zdaję sobie sprawę z tego, iż osoba kierunkowo wykształcona, nie szuka takich informacji na blogach, czy innych stronach internetowych.
Informacje tu zawarte służyć mają osobą, których  sytuacja życiowa zmusiła zapoznać się z tym tematem, aby dalej bezpiecznie uprawiać sport! Z akcentem na BEZPIECZNIE!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz